Az egykori Korona Mozi hangulatát idéző, filmvetítéssel egybekötött családi, baráti és közösségépítő moziestet rendeztünk a Gödörben, FröccsMozi néven.
A kertmoziként is ismert szabadtéri filmvetítések különlegességük miatt országszerte nagy sikert aratnak, és tulajdonképpen reneszánszukat élik. Békésen először a Békési Fiatalokért Egyesület szervezett ilyen jellegű szabadidős programot, amelynek célja nemcsak a jó hangulat megteremtése, hanem a közösségépítés is. A naplementét követően kezdődő filmvetítések során 2024-ben régi magyar filmek kerülnek bemutatásra. Az első alkalommal "A legényanya" című klasszikust vetítették, melyet Garas Dezső rendezett, amit 1989-ben mutattak be. A Schwajda György „A rátóti legényanya” című könyvéből készült fekete-fehér vígjáték politikai szatíra. A film fő- és mellékszereplői között megtalálható Eperjes Károly, Pogány Judit, Garas Dezső (maga a rendező), valamint Kállai Ferenc, Eszenyi Enikő, Szirtes Ádám, Für Anikó és Koltai Róbert is.
A FröccsMozira minden korosztályt vártak a szervezők, és a Gödörben előkészített, ülőhelyekben gazdag helyszínt teljesen megtöltötték a résztvevők. A rendezvény sikerét mutatja, hogy a tapasztaltabb korosztály mellett a fiatalokat is sikerült megszólítani, ami gyakran a legnehezebb feladat. Az eseményen a vendégek valóban közösséget építenek: rég nem látott ismerősökkel beszélgetnek, olykor csak távolról köszönő emberek ültek egy asztalhoz és beszélgettek. Ez nem csupán egy filmvetítés, hanem egy naplementétől késő estig tartó esemény, ahol a technikai háttér biztosítása mellett a kiválasztott film jogdíjainak intézése és a hangulatvilágítás megteremtése is fontos szerepet kap. Ezért mondhatjuk, hogy nem feltétlenül a film a lényeg, hanem a hangulat, amit megteremtünk.
A régi magyar filmekkel készülő következő esemény, melyet szeptember 13-án tervezünk megtartani, a Tímár Péter 1997-ben bemutatott magyar vígjátéka, a Csinibaba kerül vetítésre, amely Márton Gyula „Bambi szalmaszállal” című novelláján alapul. A szabadtéri filmvetítésre a belépés díjtalan.
Fotók: Gazsó János